Wszystko o przyrodzie i nie tylko
olek napisał:
Pytanko? Jak często wysyłacie arkusz do Kartoteki. Po każdym wypadzie w plener czy np. raz w miesiącu zbiorcze zestawienie z całego m-c czy jeszcze w innych terminach. Rozumiem że obserwacje z lat ubiegłych też wysyłamy.?
ja wysyłam raz na rok po zakończeniu roku kalendarzowego
Offline
Czyli muszę wypełnić katrę za ubiegły rok + coś z roku 2008 i to wysłać. A teraz uzupełniać na bieżąco rok 2010. Roczną listę prowadzę. Narazie jest na niej 42 gatunki za styczeń i marzec bo luty wypadł z obserwacji.
Często chodzę nad Jezioro Giedajty w ubiegłym roku była tam jedna para łabędzia niemego która wyprowadziła lęg i miała na początku 6 piskląt a potem zostało już 5. Pierwsza obserwacja miała miejsce w maju , ostatnia w listopadzie. Rozumiem że do kartoteki wpisuję każdą wyprawę na której spotkałem te łabędzie, najpierw jako legowe potem z piskletami potem z ptakami młodocianymi itd. Podobna sytuacja miała miejsce nad Jeziorem Łomy z tym że tam były tylko 3 pisklęta. Dobrze to kapuję?
Ostatnio edytowany przez olek (2010-03-11 18:59:04)
Offline
Czy ktoś się orientuje dlaczego na liście gatunków kartoteki figuruje np. łabędź mały, a nie figuruje np. łęczak albo kormoran mały? A bociany czarne,których nie jest znowu tak dużo- tylko powyżej 5? Nie ma też w ogóle clangi? Czym to jest uzasadnione? Czy ktoś wie?
Offline
Zapewne powinien to wyjaśnić twórca(y) kartoteki, ale pozwolę sobie coś dodać, na podstawie praktyk w innych kartotekach regionalnych.
Olek, sytuacja, którą opisujesz, czyli zawalenie kartoteki kolejnymi obserwacjami tej samej pary ptaków w tej samej lokalizacji, spowoduje niezły stres opracowującego rekordy z kartoteki. Praktyka polega na tym, że np.
będąc w terenie, widzisz parę łabędzi - wpisujesz do kartoteki kategorię lęgowości "P", przy następnej wizycie np. para z nielotami więc "MŁO", wtedy po prostu zmieniasz, "podwyższasz" kategorię w swojej kartotece, poprawiasz datę, a lokalizacja itd. pozostaje ta sama. Czyli: stanowisko lęgowe jednej pary = jeden rekord.
Praktykuje się w regionach przesyłanie danych do kartoteki raz w roku, ułatwia to zebranie tego do kupy
Ale o tym powinien zdecydować ten kto to będzie robił.
Jeśli chodzi o brakujące gatunki rzadkie, zawsze można je dopisać we własnym formularzu.
Mnie najbardziej dziwi fakt pominięcia rejestrowania obserwacji fenologicznych, a także dużych stad i koncentracji przy niektórych gatunkach np.łyska.
A łęczak figuruje jako brodziec leśny:)
Offline
James napisał:
A łęczak figuruje jako brodziec leśny.
Sorry-nie dopatrzyłam po prostu,rzeczywiście jest. Co do łysek to mnie akurat nie dziwi brak zainteresowania wiekszymi koncentracjami tych ptaków ,ale na przykład zrównanie >20 stwierdzeń żurawia i łęczaka czy bataliona,ale może nie mam racji, sama nie wiem. Niech sie ktoś mądrzejszy wypowie......
Offline
Offline
odnośnie dyskusji dotyczącej kartoteki myślę że podstawowa sprawa to chęci i zbieranie danych do arkusza excel wg wzoru ze strony UW-M i regularne uzupełnianie, jest to tym łatwiejsze że do kartoteki wpisujemy wybrane gatunki - i tu rodzi się problem by przejrzeć/odświeżyć listę gatunków o których zbierane są dane, bo być może pewne dane są wyczerpujące a pewne gat zostały pominięte, odświeżyć też pod względem nazewnictwa bo z tego co pamiętam to są tam przestarzałe. Wiele zresztą rodzi się pytań i spraw do rozwiązania, ale NAJWAŻNIEJSZE - TRZEBA ZBIERAĆ DANE - bez nich nie ma dyskusji o czymkolwiek. A pomysły na ich opracowanie rozwiążemy w międzyczasie.
Offline
Sprawa kartoteki jest cały czas w toku. Kupiliśmy bazę kartoteki od Pomorza i aktualnie czekamy na prace naszego informatyka. Informatykiem jest tą samą osobą, która uruchamiała kartotekę Pomorską, więc się zna na rzeczy. Na dniach podeślę informację ile uzbieraliśmy, ile osób wpłaciło itp. Proszę o cierpliwość bo niestety wszystkie te prace trwają.
Offline
O tym jeszcze z Krzyśkiem nie gadaliśmy, a co Ty chcesz administrować Piotrek? Bo Ty się znasz na tych rzeczach, taka pomoc była by mile widziana:) Myśle, że powinno być minimum dwóch administratorów. Jeszcze wszystko ustalimy później.
Offline