Wszystko o przyrodzie i nie tylko
Czy koledzy mogą mnie doinformować, czy spotkali się już kiedyś z zajmowaniem gniazd po jaskółkach przez jerzyki? W tym sezonie po raz pierwszy regularnie obserwowałam jerzyki wlatujące pod dachówkowy okap jednego z domów jednorodzinnych (w sumie nisko jak na jerzyki, jakieś 5-6 metrów nad ziemią) tam, gdzie rok wcześniej swoje gniazda miały oknówki. Dotychczas bardziej kojarzyłam gniazda jerzyków z otworami wlotów wentylacyjnych czy innymi szczelinami w murze niż z gniazdami innych ptaków. Macie jakieś swoje obserwacje lub wiedzę na ten temat?
Offline
O takich przypadkach już też słyszałam. Co do kopciuszków to u mnie od 2 lat gnieżdżą się na belce pod wiatą w taki sam sposób,że budują aż 3 gniazda, różniące się stopniem ukończenia.Jedno jest całkowicie ukończone (w tym wyprowadzają lęgi), drugie ukończone do połowy, a w trzecim jest tylko podstawa. Zawsze mnie to śmieszy....
Offline
W ubiegłym roku zastanawialiśmy się w tym dziale , czy jerzyki zajmują miejsca lęgowe jaskółek. Okazuje się, że chyba jednak tak . Podobnie jak rok temu , tak i w tym roku obserwuję na swoim osiedlu jerzyki wlatujące pod okapy dachów domków jednorodzinnych, szczególnie wieczorową porą. Potrafią latać wtedy bardzo nisko- nawet jakieś 2,5 metra nad ziemią. Na początku myślałam, że może zapuszczają się tam za owadami ale one tam wlatują i zostają . To zdjęcie, które udało mi się zrobić przez liście u sąsiada w ogródku
Napiszcie, jeśli macie jakieś podobne obserwacje. Może jerzyki same rekompensują sobie w ten sposób zanikanie ich miejsc lęgowych , a może robiły tak od zawsze ?
Offline
U mnie w bloku na Gutkowie, w zeszłym roku jerzyki przez jakiś czas po przylocie regularnie zaglądały do starego gniazda oknówki, okazało się że wybierały stamtąd (ze środka) jakiś materiał i prawdopodobnie nosiły do siebie, po pewnym czasie gniazdo oknówek znikło - zostało rozebrane?
Offline
Ciekawa obserwacja. Z tematem rozbierania starych gniazd u ptaków zetknęłam się w tym roku na swoim podwórku. Do tej pory kopciuszki, które to gniazdo uwiły wyprowadzały w nich lęg i porzucały je, tym razem zrzuciły gniazdo z belki i rozerwały je wykorzystując materiał do budowy nowego gniazdka w tym samym miejscu co poprzednio. Kilkakrotnie kładłam zrzucone gniazdo na miejsce, skąd spadło ale za każdym razem lądowało na ziemi, aż zostało całkiem rozebrane. To się nazywa recykling .
Offline
Ogólnie bardzo ciekawy temat. Gdzieś kiedyś się zetknąłem (bodajże w którymś Sokołowskim), że znalezione stare gniazda wróblaków powinno się zrzucać, by zwolnić potencjalnie dobre miejsce na budowę gniazda na kolejny sezon. Jeżeli jest stare gniazdo, np. kosa, to w nim już ponownie nie zalęgnie się nic, dopóki gniazdo nie spadnie i nie zwolni się miejsce do zbudowania nowego. Zresztą wiadomo, że większość grup systematycznych ptaków nie wykorzystuje ponownie tych samych gniazd, chyba że materiał z nich do budowy kolejnego.
Offline
To jest ogólnie znana prawidłowość , że wróblaki nie wykorzystują gniazd ,w których wyprowadziły już jakiś lęg, ale ja odkładałam je z powrotem nie z myślą o tym, że się tam coś zalęgnie tylko by sprawdzić, czy młode latające po ogrodzie wracają jeszcze np. w trakcie złej pogody do gniazda, w którym się wychowały , a nie sądziłam, że dorosła para będzie chciała wyprowadzić drugi lęg w tym samym miejscu bo zazwyczaj zakładają drugie gniazdo w zupełnie innym miejscu niż te pierwsze. Okazuje się jednak, że młode, choć siadały na belce, na której było gniazdo nie wchodziły do niego , a dorosłe ptaki nie zakładają gniazda w tym samym miejscu tylko dlatego, że jest już zajęte przez stare ,a nie potrafią się go pozbyć, tak więc pan Sokołowski jak najbardziej miał rację, choć nie jest to chyba regułą i czasami trudno powiedzieć, czym się ptaki kierują. Nad moim balkonem założyły gniazdo sierpówki . Któregoś dnia na balkonie zastałam rozbite jaja sierpówek ale gniazdo zostało na miejscu. Również i te ptaki zrzuciły swoje gniazdo z kalenicy i zbudowały nowe wykorzystując materiał ze starego , tyle że założyły je już nie w starym miejscu ale po drugiej stronie domu. Trudno powiedzieć dlaczego akurat tak. Mogę się tylko domyślać, że być może powodem zmiany lokalizacji była przyczyna utraty lęgu, podejrzewam bowiem, że ten lęg sierpówki straciły przez sroki , które gromadnie robią co jakiś czas nalot na ogród . W nowej lokalizacji gniazda jest nieco trudniejszy dolot dla ewentualnych drapieżników. Ale to tylko moje podejrzenia.
Offline
Tu jeszcze pozwolę sobie zamieścić adres linku http://www.birdwatching.pl/galeria/osta … ecie/56906 bo bardzo wzruszająca historia
Offline