Wszystko o przyrodzie i nie tylko
http://www.dickforsman.com/bird-identification/ mo¿e komu¶ siê przyda
Offline
Nie wiedzia³em gdzie to zamie¶ciæ wiêc da³em w tym w±tku bo z identyfikacj± zwi±zane jak by nie by³o, z listy "Ptaki"
Witam,
Latem tego roku rozpoczelismy, zakrojony na duza skale, projekt kolorowego obraczkowania dzwoncow.
Projekt jest zdecydowanie nowatorski, bo nigdzie na swiecie, nie obraczkuje sie w takich ilosciach, tak malych wroblakow kolorowymi obraczkami z indywidualnymi kodami.
Do tej pory w ten sposob zaobraczkowano juz co najmniej 2500 osobników. Zak³adamy, ze w ciagu biezacego sezonu zimowego zaobraczkowanych zostanie w Polsce w sumie 10-15 tysiecy dzwoncow.
Zimowa aura zaczela w koncu sprzyjac. Dzieki niej ptaki chetniej zblizaja sie do karmnikow, a ilosc nowo zaobraczkowanych ciagle rosnie.
Chcialbym zaapelowac wiec do wszystkich obserwujacych ptaki przy karmnikach. Prosze zwracajcie baczna uwage na dzwonce, a szczegolnie na ich skoki. Kazdy odczytany 'plastik' bedzie dla nas niezmiernie cenny. Obraczki mozna odczytywac przez lunete, lornetke oraz przy uzyciu cyfrowych aparatow fotograficznych. Kazde dokumentacyjne zdjecie bedzie podwojnie cenne.
Jesli zauwazysz kolorowa obraczke na nodze dzwonca, prosimy o odnotowanie nastepujacych danych:
•- kolor obraczki,
•- kod literowo/cyfrowy umieszczony na obraczce (kod czytany jest z dolu do gory, moze sk³adac siê z cyfr, liter lub ich kombinacji),
•- miejscowosc, powiat, wojewodztwo, w przypadku miast nazwe ulicy,
•- dokladna date oraz godzine odczytu,
•- plec i wiek ptaka (jesli oznaczono),
•- okolicznosci obserwacji, np.: czy zerujacy przy karmniku, czy odpoczywajacy na drzewie, czy sfotografowany.
Powyzsze dane prosimy przekazac na nastepujace adresy e-mailowe:
info@colour-rings.eu – organizatorzy projektu
ring@miiz.waw.pl – Stacja Ornitologiczna
Prosze rowniez o mozliwie jak najszersze rozpowszechnienie tej wiadomosci. Na listach dyskusyjnych, forach internetowych, portalach itp. Wsrod znajomych obserwujacych i/lub fotografujacych ptaki przy karmnikach, itp., itd.
Wiecej informacji na temat projektu na naszej stronie internetowej.
W zalaczeniu rowniez fotka w ten sposob zaobraczkowanego i odczytanego pozniej dzwonca.
Z pozdrowieniami,
Marcin Faber
Offline
Dzisiaj na Kwiecewie w stadzie krzy¿ówek: Zdjecie kiepskie ale mo¿e co¶ siê uda Wam z niego odczytaæ. Dodam tylko ¿e mia³y g³owy czarne wyraznie odcinaj±ce sie od ciemnego upierzenia, dziób jasny, charakterystyczne by³o widoczne bia³e lusterko na skrzyd³ach. Przegl±dam ksi±¿ki ale nic mi nie podchodzi pod to co widzia³em. By³o ich 8 os.
http://picasaweb.google.pl/snapi.007/Id … 6549870146
Jak co¶ to moge podes³aæ fotkê w du¿ym rozmiarze.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez olek (2010-03-21 20:06:43)
Offline
Dziêki Czajka. Tak my¶la³em ¿e z tej fotki to nic sie nie wyci¶nie. Bedê w nastepn± sobotê lub niedzielê to postaram siê o lepsz± fotkê. A mo¿e uda mi siê oznaczyæ.
Co do koloru to raczej sk³ania³bym sie ku czarnemu lub bardzo ciemnemu. Obok p³ywa³y ¶wistuny wiêc mia³em jakie¶ odniesienie odnosnie koloru.
Ostatnio edytowany przez olek (2010-03-21 21:34:28)
Offline
olek napisał:
Dzisiaj na Kwiecewie w stadzie krzy¿ówek: Zdjecie kiepskie ale mo¿e co¶ siê uda Wam z niego odczytaæ. Dodam tylko ¿e mia³y g³owy czarne wyraznie odcinaj±ce sie od ciemnego upierzenia, dziób jasny, charakterystyczne by³o widoczne bia³e lusterko na skrzyd³ach. Przegl±dam ksi±¿ki ale nic mi nie podchodzi pod to co widzia³em. By³o ich 8 os.
http://picasaweb.google.pl/snapi.007/Id … 6549870146
To cyraneczki.
Offline
Offline
mender napisał:
To cyraneczki.
Jeszcze nigdy nie mia³am okazji ogl±daæ cyraneczki na ¿ywo-wcale nie taka ma³a siê wydaje jak mo¿na by to sobie wyobra¿aæ . W waszych okolicach gdzie¶ siê gnie¼dzi?
Co do bia³oszyjego to gdyby kto¶ mia³ podobne ¶lady w swojej okolicy-wklejcie zdjêcie-porównamy. Te pochodz± z Rakowic z podmok³ego lasku nad Welem,ale tylko z tego jednego kawa³ka pnia,nie wygl±da by by³ tam sta³ym go¶ciem i rozrabia³ na innych drzewach.Wiêkszo¶æ dziur po czarnym.
Offline
Bêd±c dzisiaj pó¼nym popo³udniem na spacerze, widzia³em przelatuj±ce 4 ³abedzie. By³o ju¿ dosyæ szaro aby stwierdziæ jaki to by³ gatunek. Jedyne co pewne to lecia³y nisko ( 20-30 m) i bezszelestnie. Nie us³ysza³em ich tylko zobaczy³em jak przelatywa³y nad nami. Jak lec± ³abêdzie nieme to jest s³ychaæ chrakterystyczny g³os ( jest on zawsze czy tylko w pewnych okoliczno¶ciach ? ), a tu nie by³o nic s³ychaæ tak jakby przelecia³y drobne ptaki a nie ciê¿kie ³abêdzie. Zastanawiam siê czy to nie by³ inny gatunek, bo dotychczas w locie nie widzia³em krzykliwego ani czarnodziobego.
Offline
Czajka w ubieg³ym roku te¿ trafi³em na takie drzewo i czêsto widzia³em na nim dziêcio³a zielonego
Offline